THE RIGHT REV. EDWIN MULANDU

THE RIGHT REV. EDWIN MULANDU BISHOP OF MPIKA

Born on 15 Jul 1969 in Mufurila

Ordained Priest on 4 August 2001 as Priest of Ndola ndola Diocese.

Appointed Bishop of Mpika Diocese on 24th April, 2021

Ordained Bishop on 3rd July 2021 and installed Bishop on 10th July 2021

PREDECESSOR:

  • 1933-1936 Right Rev. J. van Sambeck, M. Afr.
  • 1938-1946 Right Rev. Heinrich Horst, M. Afr.
  • 1948-1957 Right Rev. Joseph van den Biesen, M. Afr.
  • 1959-1987 Right Rev. Adolf J.P. F├╝rstenberg, M. Afr.
  • 1987-2004 Right Rev. Telesphore George Mpundu
  • 2004-2007 Most Rev. Telesphore George Mpundu as Apostolic Administrator
  • 2007-2008 Rev. Fr. Robert Lavertu, Apostolic Administrator
  • 2008-2015 Rt. Rev. Ignatius Chama
Bishop Mulandu
THE RIGHT REV. EDWIN MULANDU